Skrivarverkstad

När vi påbörjade åk 3 för ett par år sedan visste vi att vi behövde träna skrivning och stavning extra mycket för att klara nationella proven. Men vi visste också att vi hade en grupp som absolut inte gillade att skriva, vilket var en utmaning. Vi behövde hitta många olika sätt att träna skrivning på och jag kommer visa några av alla de knep som vi tog till.

I den här första uppgiften fick elverna i uppdrag att rätta stavfel i en text som jag skrivit. Vill ni ha texterna och uppgifterna är det bara att klicka på länkarna:

https://www.dropbox.com/s/7550tdqw5ruibfx/Den%20m%C3%B6rka%20skogen.pptx?dl=0

Den mörka skogen

 

Uppgift nummer två bestod i att placera in texten i en skrivamatris. Syftet med det var för att hitta förbättringsmöjligheter. Eleverna fick sedan utifrån det de såg i matrisen komma med tre förbättringsförslag.

https://www.dropbox.com/s/j3yf2sbvq3tszqd/skriva%20ber%C3%A4ttelse-matris.pptx?dl=0

skriva matris

Uppgift nummer tre var att skriva en egen (bättre) historia med samma början som min.

https://www.dropbox.com/s/jdw7t2qw7sod4ek/Den%20m%C3%B6rka%20skogen%20-forts%C3%A4ttning.pptx?dl=0

Gör den bättre

Skulle eleverna ha svårt att komma på ett äventyr eller problem, så kunde de alltid ta hjälp av ett idékort.

https://www.dropbox.com/s/x9a5r6typi48s0z/skriva%20ber%C3%A4ttelse-%20tipskort.pptx?dl=0

idékort

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.