Talraden

Ett roligt sätt att träna talraden med de yngsta och multiplikationstabellen med de lite äldre, är att använda klädnypor med tal på.

Spänn upp en lina i klassrummet, sätt upp en klädnypa med ett nummer. Låt barnen sedan dra en klädnypa ur en påse och sätt upp den klädnypan där den passar på talraden. Från början kan man ju också markera start och stopp på talraden, men vartefter klarar eleverna att sätt upp nyporna ändå.

För att öka svårighetsgraden kan man ju också blanda siffor med tal, så på en klädnypa står det exempelvis 5 och på nästa 2+1 och så gäller det att placera dem rätt på talraden.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.